مانیتورینگ

راهکارهای مانیتورینگ

راهکارهای مانیتورینگ

 

 

 

مانیتورینگ شبکه بی شک یکی از مهمترین فعالیت هایی است که مدیران شبکه باید به آن بپردازند. با استفاده از مکانیزم مانیتورینگ علاوه بر پیشگیری از بروز خطا و اشکال در ساختار شبکه، صرفه جویی هزینه و زمانی مناسبی نیز در امر مدیریت شبکه انجام خواهد شد.

 

 

 

 

 

مانیتورینگ شبکه و زیرساخت را به 5 دسته بندی کلی تقسیم می کنند:

 

1) مانیتورینگ شرایط محیطی. در این دسته بندی، شرایط محیطی اتاق سرور و تجهیزاتی مانند سیستم سرمایشی و سیستم اطفا، حریق مانیتور می شوند.

 

2) مانیتورینگ تجهیزات اکتیو شبکه.در این دسته بندی کلیه تجهیزات اکتیو شبکه مانند سوئیچ ها، روترهای و فایروآل ها مانیتور شده، علاوه بر بررسی سخت افزاری شبکه، نظارت بر عملکرد پورت ها و همچنین کنترل اطلاعات ارسالی و دریافتی نیز مورد ارزیابی و مانیتورینگ قرار می گیرد.

 

3) مانیتورینگ تجهیزات ذخیره سازی، سرورهای فیزیکی. در این دسته عملکرد دستگاه های ذخیره سازی مانند NAS و SAN و همچنین سرورهای فیزیکی از حیث ارتباط شبکه ای، دیسک ها، حافظه و Raid آنها مانیتور می شوند.

 

4) مانیتورینگ سرورهای مجازی. در این مدل ماشین های مجازی، ارتباط آنها با Hypervisor، خود Hypervisor و سرورهای مدیریتی مانند vCenter مورد ارزیابی و مانیتورینگ قرار می گیرند.

 

5)  مانیتورینگ سرویس ها. در این مدل شما از سلامت و درستی عملکرد سرویسهای موجود در شبکه مانند Active Directory، DNS،DHCP، سرویس های بکآپ و سرویس ها بانک اطلاعاتی آگاهی یافته و مدیریت ساده تری روی سرویسها خواهید داشت.

 

 

با وجود مزایای زیاد مانیتورینگ، شما همیشه یک قدم جلوتر از مشکلات موجود خواهید بود و در هر زمان اطلاعات کاملی از شبکه خود خواهید داشت.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *